Je to dlouholetá součást domácnosti, kterou už považujeme za samozřejmost. Každé ráno připraví voňavou kávu, večer si díky ní uvaříme čaj, po němž se lépe usíná. Ale jak je to vlastně s čištěním a údržbou tohoto spotřebiče? Díky pravidelné péči bude rychlovarná konvice efektivnější a můžete jí také prodloužit životnost. To jsou hned dva důležité faktory, nad nimiž bychom se měli zamyslet. Jednoduše řečeno, i když ohřívá vodu jen několik okamžiků, odběr ze sítě je v té době skutečně vysoký. A úspora na každoročním vyúčtování energií by mohla být znát.
- Citronová šťáva. Stačí ji přilít do konvice, klidně i se slupkou z citronu. Povařit a pak jen vylít!
- Nechte jej čtvrt hodiny působit, pak dolijte vodu, povařte. A už stačí pouze vypláchnout.
- V mnoha případech se osvědčila také kyselina citronová. Má stejný efekt jako citronová šťáva.
Vodní kámen je hodně nepříjemný
V mnoha rychlovarných konvicích, bez ohledu na výrobce nebo materiál, se může při pravidelném využívání usazovat vodní kámen. Je to tenká vrstva, která nemusí být na první pohled vidět a nikdo jí tak nevěnuje patřičnou pozornost. Nepředstavuje pohromu, je to zcela přirozený jev a zpočátku vám nebude ovlivňovat ani chuť nápoje. Ovšem pozor, čím dříve se mu začnete věnovat, tím lépe! K čištění nemusíte mít drahé chemické prostředky, pro tento druh spotřebiče vlastně ani nejsou příliš vhodné. Na prvním místě je voda a několik pomocníků z přírody. Chcete je postupně představit?
Další varianty pro čištění konvic
Tím ještě rozhodně končit nemusíme, protože přírodní repertoár je mnohem širší, než by se mohlo na první pohled zdát. Všichni, kdo mají s úklidem domácnosti již bohaté zkušenosti, nepochybně znají jedlou sodu. A je nad slunce jasné, že ji můžete využít i zde. Jedlou sodu rozmícháte ve vodě, necháte působit podobně jako ocet a pak povaříte, vypláchnete a část vrstvy vodního kamene rázem zmizí. Mějte na paměti, že příliš velký nános nevyčistíte jen po jedné etapě, ale bude třeba popsaný postup zopakovat. Ano, klidně ještě několikrát! Nakonec, vždyť jedlá soda nebo ocet jsou pomocníci, jejichž pořizovací cena je opravdu nízká a rozhodně nezasáhne rodinný rozpočet. Navíc vám bude stačit pro celou akci jen několik volných minut, o nic důležitého tak doma nepřijdete.
Nevyužitou vodu raději vylijte
Uvařili jste víc vody, než bylo třeba? Nevadí, nic se neděje. V každém případě byste měli vodu nechat odstát a pak vylít do dřezu nebo jinak využít, třeba na domácí rostliny. Pokud ji necháte delší dobu na místě, bohužel platí, že tím úspěšně zaděláte na další várku vodního kamene. Nezapomeňte svou konvici čistit také na její vnější části, k čemuž opět dopomůže bílý ocet, voda a další pomocníci, které využíváte i jinde. Mimochodem, žádná drátěnka k podobné očistě nepatří, raději využijte jemný hadřík. A co dělat, když rychlovarná konvice doslouží? Nevadí, po několika letech to čeká snad každý spotřebič. Předejte ji k recyklaci a pořiďte si novou, takovou, která bude o mnoho výkonnější. Je to zcela běžný jev, doba jde kupředu a dočkáte se i nových funkcí, co jsou pro domácnost užitečné.